Aktualności

Maraton Komandosa 26.11.2016 - Kokotek

Szczęśliwa trzynastka.

Sobotni chłodny poranek 26 listopada, temperatura około zera, pochmurno. Pobudka o piątej, śniadanie, mała kawa, toaleta. Plecak, mundur, rzeczy na przepak (półmetek) - wszystko przygotowane dzień wcześniej. O godzinie 7 ruszam do Kokotka. Czas zmierzyć się po raz kolejny z trasą Maratonem Komandosa. Warzę plecak i zostawiam go strefie, rządzonej przez komisję sędziowską. Idę do biura zawodów by spotkać się z koleżanką z Festiwalu Biegowego w Krynicy i troszkę agitować zawodników na start w tym festiwalu. Spotykam wielu znajomych. Serdecznie witam się z przyjaciółmi Mieciem Łyczakowskim z Braniewa i Robertem Woźnicą z Bierucina, którzy tak samo jak ja mają ukończone wszystkie Maratony Komandosa, a także z Laco Marasem ze Słowacji. Mietek dzieli się ze mną informacją, że dzisiaj jest 13 MK i że ma nade mną przewagę 13 minut po 12 edycjach. Szczerze mówiąc nie sprawdzałem tego wcześniej. Pomyślałem, że może warto pokusić się o zniwelowanie tej przewagi ? Do tej pory, na 12 edycji, Mietek wygrał ze mną 7 razy, a raz wbiegliśmy razem.
O 8:50 jest zgoda na pobieranie plecaków ze strefy, powolutku udajemy się na łąkę skąd parę minut po dziewiątej pada strzał dający znać, że 13 Maraton Komandosa właśnie się rozpoczął.
maraton komandosa 2016 3 20161130 2010446308
Nie szarżując, swoim tempem rozpoczynam bieg, jest dość tłoczno, bo na trasę rusza aż 445 zawodników. Pierwszy kilometr robię w 8:07, troszkę chyba za wolno. Przyspieszam ,robi się troszkę luźniej na 6 km mam 39:48 więc ok.6:40/km. Takie tempo trzymam do 10 kilometra (1:05:11). Teraz postanowiłem, że będę resztę trasy pokonywał marszobiegiem (kilka kilometrów biegu i kilkaset metrów marszem), mniej się zmęczę, a więcej sił zostanie mi na drugą połowę trasy. Kolejne 10 km pokonuję w czasie 1:13:38. Dobiegam do półmetka, czas 2:27:16 co daje średnią 7 min/km, dolewam izotoniki do „camela”, zabieram dwie półlitrowe butelki coca-coli, piję ciepłą herbatę i ruszam na drugi okrążenie. W pośpiechu zapomniałem wziąć żela energetycznego, ale za to miałem batonik w kieszeni więc się trochę uspokoiłem że nie braknie mi "prądu". Gdy ruszałem słyszałem głos spikera, Zenka Nowakowskiego, że na półmetek wpada Mietek, myślę sobie „cholerka to tylko przewaga ok. 2 minut”, czy dam radę? Biegnę więc rozsądne, przeplatając to szybkim marszem, co raz spotykam wcześniej mijanych zawodników którzy teraz mnie wyprzedzają, trochę gawędzimy i posuwamy się do przodu. Na trzydziestym kilometrze mam na zegarku 3:37:45, tempo spada do 7:15. Robi się coraz chłodniej, czuję już osłabienie, organizm się wychładza, ale siła jeszcze jest więc jak biegnę jest mi cieplej. Staram się teraz więcej biec, a mniej maszerować, dobiegam do skrzyżowanie Piłka-Rusinowice (35 km). No już tylko 7 km i będzie meta, utrzymuję tempo w granicach 7:30/km.
Wiedzące już za ok. 50 min będę na mecie, że wreszcie zdejmę ten mokry mundur i buty i że założę ciepłe ciuszki, staram się biec nie zważając już na nic, bo nawet jakby co to się doczołgam do Silesiany 
Metę osiągam po pięciu godzinach, dwunastu minutach i czterdziestu siedmiu sekundach, na 136 miejscu. Medal otrzymuję z rąk płk. Ryszarda Pietrasa zastępcy Dowódcy COS-DKWS. Przebieram się w szatni, zanoszę wszystko do samochodu i wracam na obiad. Spotykam "starą maratońską gwardię", umawiamy się na małe co nieco i rozprawiamy o czasach kiedy to po maratonie były super imprezy z występami artystycznymi i tańcami.
Podsumowując, uważam start w 13 Maratonie Komandosa, za bardzo udany. Poprawiłem czas z zeszłego roku o 23 min. i 13 sek. Jest to mój 4 wynik w historii tego biegu. Moc przyszła w dobrym momencie i jest to niewątpliwie efekt comiesięcznych wypadów na treningi w górach z kolegami z Mafii.
Zawody ukończyło 436 zawodników w tym rekordowa liczba kobiet bo aż 39. Mój przyjaciel Mieciu, z którym rywalizowałem ukończył bieg z czasem 5:34:05. Tak więc te 13 minut odrobiłem z małą nawiązką.

Relacja Kazika Kordzińskiego - GRATULUJEMY !!

maraton komandosa 2016 3 20161130 1465286965
Pełne wyniki MK: http://www.maratonypolskie.pl/wyniki/2016/mkomando6op.pdf
Więce zdjęć: http://mafiateam.pl/galeria/zawody/maraton-komandosa-26112016

Powered by JS Network Solutions